3. sınıf Evimizde Hayat Testleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu yazımızda 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi "Evimizde Hayat" ünitesinin Bir Zamanlar Çocuktular, Komşu Olalım, Evimiz Nerede?, Evde Herkesin Bir İşi Var, Tekno Ailesini Tanıyoruz, Evimizde Tasarruf, Planlı Olalı, Anneannem ve Dedem Çocukken, Komşularımız, Evimizin Yeri, Evdeki Görev ve Sorumluluklarım, Teknolojik Ürünlerin Hayatımıza Katkıları, Evimizdeki Kaynakları Verimli Kullanalım, Planlı Yaşarım, Bütçemizi Koruyalım konularından hazırlanmış test soruları yer almaktadır.

  • Evimizin hangi bölümünde yemekler hazırlanır? a) Oturma odası b) Yatak odası c) Mutfak d) Banyo
  • Evimizin çatısı ne işe yarar? a) Dışarıyı görmemizi sağlar. b) Yağmurun içeri girmesini engeller. c) Rüzgarı içeri alır. d) Güneşi içeri alır.
  • Evimizin iç ve dış yüzeylerinde hangi malzemeler kullanılır? a) Sadece ahşap b) Sadece cam c) Ahşap, cam, tuğla gibi farklı malzemeler d) Sadece plastik
  • Evimizdeki elektrikli aletlerin güvenli kullanımı için neler yapmalıyız? a) Fişleri prizde bırakmalıyız. b) Uygun prizleri kullanmalıyız. c) Prizlere su dökmeliyiz. d) Fişleri ıslak ellerle çekmeliyiz.
  • Evimizde yangın güvenliği için neler yapmalıyız? a) Ateşle oynamalıyız. b) Yanıcı maddeleri yakın yerlere koymalıyız. c) Yangın tüplerini incelememeliyiz. d) Yangın tüplerini nasıl kullanacağımızı öğrenmeliyiz.
  • Evimizde su tasarrufu için neler yapabiliriz? a) Muslukları açık bırakmalıyız. b) Suyu israf etmeliyiz. c) Suyu sık sık kontrol etmeli ve sızıntıları onarmalıyız. d) Suya hiç dikkat etmemeliyiz.
  • Evimizde hangi tür çöpleri ayrıştırabiliriz? a) Hiçbirini ayrıştırmamalıyız. b) Sadece camları ayrıştırmalıyız. c) Kağıt, plastik, cam ve metal gibi çeşitli çöpleri ayrıştırabiliriz. d) Sadece yiyecek atıklarını ayrıştırmalıyız.
  • Evimizde yangın çıkarsa ne yapmalıyız? a) Paniğe kapılmalıyız ve bağırmalıyız. b) Hemen telefonla arkadaşımıza haber vermeliyiz. c) İtfaiyeyi aramalıyız ve güvenli bir yere kaçmalıyız. d) Yangını kendimiz söndürmeliyiz.
  • Evimizde hangi evcil hayvanı besliyorsak, onun için nasıl bakım yapmalıyız? a) Ona yemek vermemeliyiz. b) Temiz su ve yemek sağlamalıyız, sevgi göstermeliyiz. c) Onunla hiç ilgilenmemeliyiz. d) Dışarıda bırakmalıyız.
  • Evimizde hangi güvenlik önlemlerini almalıyız? a) Kapıları ve pencereleri açık bırakmalıyız. b) Yabancılara kapıyı açmalıyız. c) Kapıları kilitlemeli, yabancılara kapıyı açmamalıyız. d) Komşularımıza evimize her zaman açık olmalarını söylemeliyiz.